نرم افزار Dialux نرم افزاری جهت انجام پروژه های روشنایی و محاسبات روشنایی به صورت هوشمند و دقیق می باشد. به کمک این نرم افزار می توان تمامی طرح های روشنایی همچون روشنایی داخلی و بیرونی و همچنین روشنایی خیابان را انجام داد و بر اساس آن چیدمان چراغ ها را ارائه نمود. به کمک این نرم افزار و یا با استفاده از فایل های اتوکد می توان نمای کلی طرح و ساختمان را طراحی نمود و با استفاده از بافت ها و چراغ های موجود در صنعت بهترین حالت روشنایی را محاسبه کرد. با استفاده از این نرم افزار بهینه سازی در روشنایی و صرفه جویی در تعداد چراغ های مصرفی و همچنین انرژی مصرفی در بخش روشنایی را می توان انجام داد. در زیر به معرفی گوشه ای از این ویژگی های این نرم افزار خواهیم پرداخت:

طراحی روشنایی داخلی:

نرم افزار دیالوکس قدرت زیادی در طراحی و انجام محاسبات روشنایی داخلی دارد. به صورتی که می توان محیط های داخلی مانند ساختمان ، مکان های تجاری و اداری و بیمارستان و... را به صورت دستی و یا با استفاده از فایل های اتوکد و به صورت سه بعدی ترسیم کرد و با افزودن بافت های واقعی مانند انواع رنگ ها، کاشی و سرامیک، کاغد دیواری و... و همچنین وارد کردن چراغ های موجود در بازار ایران عملیات محاسبه روشنایی را به بهترین شکل ممکن و بنا به نیاز انجام داد:

 

روشنایی سالن های ورزشی و کارخانجات:

نرم افزار Dialux توانایی طراحی روشنایی سالن های ورزشی و سوله ها و کارخانجات را بر اساس چراغ ها و استانداردهای موجود دارا می باشد:

 

ابزار پلاگین:

با توجه به گسترده بودن چراغ های مختلف، شرکت های مختلف تولید کننده چراغ در دنیا نرم افزارهایی را طراحی کرده اند که با استفاده از آنها می توان اطلاعات چراغ های تولیدی را به راحتی وارد نرم افزار Dialux نمود و بر اساس هر چراغ محاسبات روشنایی را انجام داد. به این نرم افزارهای کوچک پلاگین می گویند. در ایران نیز بسیاری از شرکت ها پلاگین های خود را جهت استفاده در دیالوکس منتشر نموده اند.

شکل زیر پلاگین شرکت مازی نور را نشان می دهد:

 

روشنایی خیابان و جاده ها:

یکی از امکانات این نرم افزار توانایی طراحی روشنایی خیابان ها و جاده ها بر اساس استانداردهای مربوطه می باشد. در این نرم افزار فاکتورهای مختلفی همچون میزان ترافیک و نوع کاربری خیابان و... برای محاسبه روشنایی لحاظ می شود:

 

گزارش گیری:

نرم افزار Dialux در پایان انجام محاسبات روشنایی گزارش های مختلفی همچون میزان شدت روشنایی(لوکس)، چیدمان چراغ ها، توان مصرفی چراغ ها و... را به کاربر ارائه می دهد:

وارد کردن فایل های CAD به Dialux: 

در بسیاری از طراحی های روشنایی به فایل اتوکد پلان ساختمان نیاز می باشد. در دیالوکس می توان پلان ها و فایل های اتوکد را وارد نرم افزار نمود و براساس آنها طراحی و محاسبه روشنایی را انجام داد.

 

محاسبه خیرگی استاندارد برای چشم:

در طراحی روشنایی باید چیدمان چراغ ها به گونه ای انجام شود که باعث خستگی و آزردگی چشم نشود. بر اساس استاندارد خیرگی مناسب برای چشم انسان (Glare Rating) برای کاربردهای مختلف متفاوت می باشد. در نرم افزار DIALux امکان محاسبه خیرگی استاندارد( بر اساس روش UGR) برای چشم انسان فراهم می باشد. این کار به ویژه در طراحی روشنایی مکان هایی مثل بیمارستان ها ، اداره ها ، دفترهای طراحی ، کارخانجات و خیابان ها اهمیت زیادی دارد. از این رو با استفاده از این نرم افزار، روشنایی بهینه و مناسبی را می توان برای مکان های مختلف ارائه نمود.