نرم‌افزار Dialux evo یکی دیگر از نرم افزارهای شرکت Dial می‌باشد. این نرم‌افزار نخستین بار در سال 2011 به بازار آمد. بر خلاف نسخه معمولی Dialux، نسخه Dialux evo از کیفیت تصاویر بالاتری برخوردار است. نسخه DIALux evo همچنین تفاوت‌های بسیاری با نسخه معمولی Dialux دارد از جمله اینکه در این نسخه بر‌ خلاف نسخه معمولی می‌توان طراحی روشنایی داخلی و بیرونی را به صورت یکجا انجام داد. معمولا از نسخه Dialux evo برای انجام پروژه‌ها و طرح های روشنایی که در آنها خروجی گرافیکی اهمیت بالاتری داشته باشد استفاده می‌کنند. البته این نرم افزار امکانات گزارش‌گیری کمتری نسبت به نسخه معمولی Dialux دارد. 

 

 

طراحی روشنایی نمای ساختمان

از دیگر ویژگی های Dialux evo می توان به طراحی و نورپردازی نمای ساختمان اشاره کرد. به وسیله این نرم افزار می‌توان انواع نماهای ساختمان را ایجاد نمود و سپس با استفاده از چراغ های دکوراتیو و LED و... کار نورپردازی نما را انجام داد.

 

 ایجاد ساختمان‌های چند طبقه

 با استفاده از نرم افزار Dialux evo می‌توان ساختمان‌های دارای چندین طبقه را ایجاد نمود و طراحی روشنایی را برای هر طبقه انجام داد.

استفاده از فایل های CAD

نرم افزار Dialux evo امکان وارد کردن فایل های اتوکد و پلان‌های ساختمان را نیز دارد. در این نرم افزار می‌توان فایل های CAD را با پسوند dwg وارد محیط طراحی نمود و بر اساس آن طراحی روشنایی را انجام داد. همچنین امکان ارسال پلان روشنایی به نرم افزار اتوکد نیز فراهم می باشد.

طراحی نور مخفی

امروزه استفاده از سقف های کاذب و نورمخفی در ساختمان های مسکونی , اداری و تجاری بسیار رواج پیدا کرده است. از این‌ رو هر طراح روشنایی باید توانایی طراحی اینگونه سقف ها و نورپردازی آنها را داشته باشد. نرم افزار Dialux evo نیز این امکان را فراهم نموده که انواع سقف کاذب و نور‌مخفی را طراحی کرد و همچنین با Rendering پیشرفته این نرم افزار شکل سه بعدی زیبایی از طرح ایجاد نمود.

 شبیه سازی نور روز( Daylight)

در Dialux evo می توان نور روز و آفتاب را با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمان دلخواه شبیه سازی کرد و آنها را در نماهای مختلف مورد بررسی قرار داد. با این روش می توان به بهترین راه برای استفاده از نور آفتاب دسترسی داشت.

 

طراحی گچبری

در Dialux evo و با استفاده از ابزارهای طراحی آن می توان انواع مختلفی از گچبری‌های کنج دیوار و تزئینات ساختمان و نورپردازی آنها را انجام داد. 

در شکل زیر گچبری‌های بالای دیوار و نورپردازی آنها را می‌توان دید